October Nutcracker Rehearsal Schedule / by David Lund

All times and dates are subject to change should the need arise. If any changes are made you will be notified on our Facebook page and/or through email.

Tuesday 10/2

8:30pm-9:15pm: Clara & Prince

Saturday 10/6

Studio A:

3:00pm-3:30pm: Party Dance

3:30pm-4:00pm: Children’s Dance

Studio B:

12:00pm-12:30pm: Soldier Doll

12:30pm-1:00pm: Reed Flutes

1:00pm-1:30pm: Harlequin Doll

1:30pm-2:00pm: Spanish Chocolate

Sunday 10/7

Studio A:

2:15pm-2:45pm: Chinese Tea

3:30pm-4:15pm: Baby Mice, Rat King’s Court, Rat King

4:15pm-4:45pm: Toy Soldiers and Lead Toy Soldiers

Studio B:

12:15-1:00pm: Sugar Plum Fairy

1:00-2:00pm: Snow Scene

2:00-2:45pm: Waltz Of The Flowers Dew Drop Fairy and Flower’s Only

2:45- 3:30pm: Waltz of the Flowers Rosebud’s Only

3:30-4:00pm: Magical Dolls

4:00-4:30pm: Arabian Coffee

4:30pm-5:15pm: March(Clara, Clara’s Friends, Fritz)

5:15-6:15pm: Precession- (Clara, Sugar Plum Fairy, Michayla Ogburn,

Aubrey Garcia, Kaia Wilson, Grace Napolitan, Marissa Pesantes, Josephine Roberts,

Karly Rodrigo, Abbey Estrada)

6:15pm-6:45pm: Russian Toffee

Tuesday 10/9

8:30pm-9:15pm: Clara & Prince

Saturday 10/13

Studio A:

3:00pm-3:30pm: Peppermints and Peppermint Princess

3:30pm-4:00pm: Toy Soldiers and Lead Toy Soldiers

4:00pm-4:30pm: Lollipops and Lollipop Queen

5:30pm-6pm: Baby Mice,Rat King’s Court, Rat King

Studio B:

1:30pm-2:00pm: Gingersnaps with Mother Ginger

2:00pm-2:30pm: Hali Bell, Kherringtin O. and Lead Toy Soldiers

2:30pm-3:00pm: Soldier Doll

Sunday 10/14

Studio A:

1:00-1:45pm: Spanish Chocolate

1:45-2:15pm: Chinese Tea

2:15-2:45pm: Gingersnaps with Mother Ginger

2:45-3:15pm: Harlequin Doll

3:15-3:45pm:TBA.

3:45-4:15pm: Reed Flutes

Studio B:

1:00-1:45pm: Waltz of The Flowers: Rosebuds Only

1:45-2:45pm: Waltz of The Flowers: Flowers and Dew Drop Fairy Only

2:45-3:45pm: Snow Scene

3:45pm-4:15pm: Ballerina Doll

4:15-5:00pm: March (Clara, Clara’s Friends, Fritz)

5:00-5:45pm: Clara

Tuesday 10/16

8:30pm-9:15pm: Clara & Prince

Saturday 10/20

Studio A:

3:00pm-3:30pm: Party Dance

3:30pm-4:00pm: Children’s Dance

Sunday 10/21

Studio A:

2:45-3:15pm: Lollipops and Lollipop Queen

4:30-5:00pm: Peppermints and Peppermint Princess

Studio B:

12:15-1:00pm: Sugar Plum Fairy

1:00-2:00pm: Snow Scene

2:00-2:45pm: Waltz Of The Flowers Dew Drop Fairy and Flower’s Only

2:45- 3:30pm: Waltz of the Flowers Rosebud’s Only

3:30-4:00pm: Magical Dolls

4:00-4:30pm: Arabian Coffee

4:30pm-5:15pm: March(Clara, Clara’s Friends, Fritz)

5:15-6:15pm: Precession- (Clara, Sugar Plum Fairy, Michayla Ogburn,

Aubrey Garcia, Kaia Wilson, Grace Napolitan, Marissa Pesantes, Josephine Roberts,

Karly Rodrigo, Abbey Estrada)

6:15pm-6:45pm: Russian Toffee

Tuesday 10/23

8:30pm-9:15pm: Clara & Prince

Saturday 10/27

No Rehearsal

Sunday 10/28

Studio B:

12:15pm-1:00pm: Sugar Plum Fairy

1:00pm-2:00pm: Waltz Of The Flowers ALL

2:00pm-3:00pm: Finale (Clara, Sugar Plum Fairy, Snow Queen, Dew Drop

Fairy, Aubrey Garcia, Kaia Wilson, Grace Napolitan, Marissa Pesantes, Josephine

Roberts, Karly Rodrigo, Abbey Estrada, Gretchen Lewis)